Aktualności


ZEBRANIE Z RODZICAMI

opublikowane: 21 sty 2020, 23:53 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 21 sty 2020, 23:54 ]

DyrPodobny obrazektor Zespołu Szkół Zawodowych
im. St. Wyspiańskiego w Bobowej
zaprasza Rodziców uczniów
na zebranie ogólne 
oraz spotkanie z wychowawcami klas, 
które odbędzie się: 
w piątek 24.01.2020r.
o godzinie 15:00 na sali gimnastycznej.

Nauczyciele i uczniowie bobowskiego ZSZ w 28 Finale WOŚP

opublikowane: 15 sty 2020, 01:38 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 15 sty 2020, 02:02 ]

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego
w Bobowej od samego początku istnienia WOŚP angażowali się bardzo aktywnie w jej działalność. Nie inaczej było i w tym roku. Oprócz zbierania datków do puszek liczna grupa uczniów przygotowała pod kierunkiem nauczycieli szereg atrakcji, które uświetniły odbywający się
w bobowskiej hali sportowej 28 Finał. 
Zebrani mogli skorzystać z profesjonalnych usług fryzjerskich wykonywanych przez uczennice kształcące się w zawodzie fryzjer, na przygotowanym specjalnie stanowisku. Szeroki wachlarz oferowanych uczesań z pewnością spełnił oczekiwania korzystających. Dodatkowym atutem była możliwość wykonania okolicznościowego makijażu. Całości dopełnił barwny pokaz mody i odpowiednio dobranych fryzur. W roli modelek wystąpiły uczennice  szkoły.
Specjalnie na potrzeby WOŚP uczniowie technikum informatycznego  przygotowali pokaz praktycznego zastosowania zaawansowanych  technologii IT w życiu codziennym. Zainteresowani mogli przenieść się w krainę ogromnych możliwości współczesnej informatyki za pomocą dostępnych dla każdego gadżetów. Było też coś dla miłośników
gier komputerowych oraz aplikacji do nauki tańca.
Na zakończenie wystąpił, założony w październiku ubiegłego roku, szkolny zespół wokalno-instrumentalny GAGATKI, wykonując kilka ciekawych utworów ze swojego repertuaru.

Nad liczną grupą wolontariuszy opiekę w tym roku sprawowali: dyrektor szkoły Wojciech Szafraniec oraz nauczyciele: Cecylia Ligęza, Beata Serafin Forczek, Tomasz Gucwa i Jakub Gagatek.

 

                                                                opracował: Janusz Średniawa

wosp.wmv


Kolejna edycja Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”

opublikowane: 15 sty 2020, 01:18 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 15 sty 2020, 03:15 ]

11 stycznia w Gliwicach - odbyły się eliminacje okręgowe do 49 edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. To najbardziej prestiżowy, ogólnopolski turniej wiedzy i umiejętności dla uczniów branżowych szkół budowlanych. Finał centralny odbywa się co roku w Poznaniu, w czasie targów budowlanych BUDMA. 
Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej na gliwickich eliminacjach reprezentowało sześciu uczniów, w trzech specjalnościach budowlanych. 
Najlepsi w kraju spotkają się już niebawem w poznańskim finale. 

Budownictwo to branża należąca do jednej z najlepiej rozwijających się w Polsce i nie tylko. Ogromne zapotrzebowanie na pracowników, możliwość wyboru miejsca zatrudnienia oraz wysokie zarobki, przyciągają do szkół budowlanych wielu uczniów poważnie myślących o swojej przyszłości.

Wzrasta również ilość uczestników i poziom tego popularnego lecz niełatwego turnieju.

Wspomnieć należy, iż w ubiegłych latach czterech uczniów ZSZ w Bobowej zakwalifikowało się
do poznańskiego finału, zajmując także tam wysokie lokaty.

Przy okazji dziękujemy partnerskiej firmie FAKRO za sfinansowanie udziału w tych eliminacjach.

Tegoroczni uczestnicy to: Kamil Gnutek, Arkadiusz Semla, Maciej Myśliwiec, Jakub Rembisz, Dominik Beduch oraz Artur Połeć. Opiekunem uczestników był Pan Janusz Średniawa.

     
       
      
    

120-lecie szkolnictwa zawodowego w Bobowej – podsumowanie

opublikowane: 6 sty 2020, 15:07 przez Tomasz Gucwa

Dwudziestego grudnia  w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej odbyło się podsumowanie, realizowanego przez Stowarzyszenie Szkolnictwo Zawodowe w Bobowej Wczoraj, Dziś i Jutro, projektu pod tytułem „ 120-lecie szkolnictwa zawodowego w Bobowej”. Na realizację tego przedsięwzięcia Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie od Zarządu Województwa Małopolskiego w kwocie 8 tysięcy złotych. 
Głównym celem projektu było podniesienie poziomu świadomości historycznej oraz poczucia tożsamości lokalnej beneficjentów zadania. Podniesienie poziomu wiedzy beneficjentów o historii rozwoju na przestrzeni ostatnich 120 lat szkolnictwa zawodowego w Bobowej i jego znaczenia dla rozwoju lokalnej społeczności obszaru oddziaływania szkoły. Podniesienie poziomu wiedzy o zapomnianych i ginących zawodach oraz umiejętności istotnych z punktu widzenia tych zawodów.

Odbiorcami projektu byli mieszkańcy gminy Bobowa związani lub nie z ZSZ, na którymś z etapów swojego życia jako uczniowie, absolwenci, kadra dydaktyczna czy pracownicy techniczno- administracyjni, w tym osoby będące emerytami lub rencistami. Istotna grupę stanowili także odbiorcy, do których informacja o tychże działaniach i ich rezultatach dotarła za pośrednictwem kanałów komunikacji  wykorzystywanych w promocji zadania.

Na całość przedsięwzięcia złożyły się: konferencja obrazująca historię rozwoju na przestrzeni ostatnich 120 lat szkolnictwa zawodowego w Bobowej, przeprowadzenie cyklu czterech warsztatów pod tytułem „Ginące zawody”, rozwijających umiejętności w zakresie galanterii drzewnej, hafciarstwa, koronkarstwa i krawiectwa, opracowanie i wydanie okolicznościowej broszury, syntetycznie ukazującej bogata historię 120 lat szkolnictwa zawodowego na tym terenie, organizacja konferencji podsumowującej projekt.

Wielkim wydarzeniem była także centralna uroczystość obchodów 120-lecia szkolnictwa zawodowego, w dniu 29 listopada br.
Podsumowując zrealizowane zadanie stwierdzono, iż wszystkie podjęte działania w istotnym stopniu przyczyniły się do szerszego poznania historycznych aspektów szkolnictwa zawodowego w Bobowej i jego wpływu na rozwój lokalnego społeczeństwa. Ukazano jednocześnie potrzebę kultywowania starych zawodów jako istotnego elementu dziedzictwa kulturowego oraz ciągle atrakcyjnego i potrzebnego ogólnie pojętego rękodzielnictwa, jako sposobu na wytwarzanie oryginalnych i poszukiwanych wyrobów regionalnych.

 
 
 
 
Niezwykła lekcja biblioteczna

opublikowane: 16 gru 2019, 14:54 przez Tomasz Gucwa   [ zaktualizowane 17 gru 2019, 15:14 ]

W dniu 12 grudnia szkoła gościła w czytelni byłego nauczyciela tej placówki pana Kazimierza Kowalskiego, należącego do Bractwa Rycerskiego w Bobowej. Podczas lekcji uczniowie poszczególnych klas mieli możliwość wysłuchania historii rodu Gryfitów z Bobowej, w szczególności Zygmunta, który w roku 1410 brał udział w bitwie pod Grunwaldem, gdzie dowodził swoją 46 chorągwią Gryfitów.
Historia tego rycerza została przedstawiona w nawiązaniu do cytowanych urywków "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.
Dopełnieniem przekazanych wiadomości była wspaniała wystawa białej broni siecznej z okresu średniowiecza. Właściciel kolekcji omówił poszczególne typy broni, tarcz oraz stroju rycerskiego, w którym sam się okazale prezentował podczas spotkania.
Pomocą służył mu również w stroju z epoki uczeń naszej szkoły  Mariusz Koszyk z klasy I aSB, także pasjonat historii należący do Bractwa Rycerskiego w Bobowej.
Podczas spotkania młodzież miała możliwość przenieść się w czasie do okresu średniowiecza, za co panu Kazimierzowi serdecznie dziękujemy.

Anna Szumińska, Maria Gucwa

 
 
 
 

 
  
 
 
   

ŻUŻLOWCY W NASZEJ SZKOLE

opublikowane: 16 gru 2019, 14:27 przez Tomasz Gucwa

W piątek 13 grudnia, po raz drugi, w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej gościli zawodnicy i trenerzy popularnego klubu żużlowego Unia Tarnów. Na zaproszenie dyrektora szkoły Pana Wojciecha Szafrańca, który prywatnie jest znanym miłośnikiem „czarnego sportu” i fanem tarnowskich Jaskółek,  tym razem na spotkanie przybyli: zawodnik Unii Ernest Koza wraz z trenerem Pawłem Baranem, oraz trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Jaskółki Tarnów - Mirosław Cierniak wraz z adeptem ze swojej szkółki Jasiem Heleniakiem. 
Licznie zgromadzeni uczniowie ZSZ oraz bobowskiej podstawówki mieli okazję poznać tajniki sportu żużlowego od kuchni. Trenerzy opowiedzieli jak wygląda szkolenie w ich klubie, czego wymaga się od zawodników i jakie są koszty uprawiania tego sportu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przywiezione przez ekipę oryginalne motory, na których jeżdżą w zawodach. 
Zgromadzeni obejrzeli fragmenty biegów, w których Ernest Koza odnosił spektakularne zwycięstwa, pokazano także upadki zawodników, ukazując jednocześnie ryzyko występujące w tej dziedzinie sportu.
Spotkanie prowadził dyrektor szkoły, a uczniowie chętnie zadawali pytania i brali udział w konkursie wiedzy o żużlu, za co otrzymywali nagrody ufundowane przez głównego sponsora klubu- Grupę Azoty oraz Tarnowskie Towarzystwo Żużlowe.
Nie zabrakło wspomnień, wspólnych zdjęć i autografów.
Z pewnością to nie ostatnie „żużlowe” spotkanie w tej szkole. 
                                                                                                                                                opracował: Janusz Średniawa 
  
 
 
 
                                                                       

Byliśmy grzeczni – odwiedził nas Święty Mikołaj

opublikowane: 9 gru 2019, 03:31 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 17 gru 2019, 09:38 ]

Na zaproszenie Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego  także do naszej szkoły przybył Święty Mikołaj w towarzystwie uroczych  Gwiazdek.  Dla każdego miał mały podarunek i dobre słowo.

Obiecał znów zjawić się za rok...
Teraz wszystko zależy od nas!

I Ty możesz być Świętym Mikołajem. Rozejrzyj się wokół. Okazji jest wiele.


Na pewno stać Cię na dobre słowo, gest czy prezent, którym obdarować możesz kogoś. 
Pomyśl o tym. Święta tuż tuż...

mikolaj.wmv


VI Mikołajkowy Turniej w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora

opublikowane: 9 gru 2019, 01:19 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 10 gru 2019, 02:38 ]

W dniu 5 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Mikołajkowego Turnieju w Piłce Siatkowej o Puchar Dyrektora ZSZ w Bobowej.
W tegorocznych rozgrywkach wzięło udział 5 drużyn ze szkół podstawowych - reprezentacje szkół z Bobowej, Brzanej, Jankowej, Sędziszowej, Stróż oraz drużyna gospodarzy, składająca się z pierwszoklasistów ZSZ z Bobowej.
Nadrzędnym celem imprezy jest od lat integracja uczniów okolicznych szkół podstawowych z społecznością naszej szkoły oraz popularyzacja piłki siatkowej jak również budowanie zdrowej rywalizacji i zasad fair play.
Podczas turnieju nie zabrakło prawdziwych sportowych emocji, mogliśmy obejrzeć naprawdę ambitną siatkówkę.

Ostateczne wyniki turnieju przedstawiają się następująco :
I miejsce - SP Bobowa
II miejsce - ZSZ Bobowa
III miejsce - SP Jankowa
IV miejsce - SP Sędziszowa
V miejsce - SP Stróże
VI miejsce - SP Brzana

Jak co roku na turniej przybył Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich uczestników upominkami.
Organizatorzy dziękują przybyłym ekipom i ich opiekunom za udział, dobrą zabawę i prawdziwe emocje.

                                      Opracowały: Gucwa Maria i Maliniak Janina.

Wycieczka do Zakopanego

opublikowane: 9 gru 2019, 01:16 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 10 gru 2019, 03:39 ]

W dniach 5-6 grudnia uczniowie klasy III a SB odbyli turystyczno-krajoznawczą wycieczkę do Zakopanego, sprawiając sobie w ten sposób swego rodzaju mikołajkowy prezent.

Wyjeżdżając we wczesnych godzinach rannych autokarem z Bobowej nie spodziewaliśmy się, że po wesołej podróży Zakopane przywita nas lekkim mrozem i piękną, słoneczną pogodą. W miejscu zakwaterowania czekał na nas gospodarz, sympatyczny Pan Andrzej, który okazał się także naszym przewodnikiem i ratownikiem TOPR-u jednocześnie.

Po krótkim przygotowaniu udaliśmy się na zaplanowaną na ten dzień wyprawę: Ścieżką pod Reglami doszliśmy do Doliny Strążyskiej a następnie wspięliśmy się na Sarnią Skałę (1377m. n.p.m), gdzie przy pięknej pogodzie i doskonałej widoczności mogliśmy podziwiać zapierające dech w piersi widoki zimowych Tatr. Wszyscy sprostali warunkom zimowej wędrówki i po krótkim odpoczynku zeszliśmy w okolice Wielkiej Krokwi, skąd udaliśmy się na naszą kwaterę, gdzie czekała na nas pyszna obiadokolacja i zasłużony wypoczynek.

          Następnego dnia, po śniadaniu pożegnawszy gościnnych gospodarzy zatrzymaliśmy się
w znanym sanktuarium na Krzeptówkach po czym korzystając z kolejki wjechaliśmy na Gubałówkę. A tutaj niespodzianka; piękne słońce i plusowa temperatura dzięki panującemu
w Tatrach w tym dniu zjawisku tzw. inwersji. Doskonałe warunki do relaksu i piękne widoki. Po powrocie do miasta pozostał nam jeszcze czas na długi spacer i obiad na Krupówkach oraz zakupy pamiątek i oczywiście degustacja regionalnych serków. W godzinach wieczornych szczęśliwie powróciliśmy do Bobowej. 

Opiekunami wycieczki byli Pan Piotr Ptaszkowski i Janusz Średniawa, a bardzo sprawnym organizatorem całości okazała się uczennica Klaudia Bielewicz.

 

 

                                       relacja:  Janusz Średniawa

                                       zdjęcia:  Piotr Ptaszkowszki

Zakopane IIIbSB


Obchody jubileuszu 120-lecia Szkolnictwa Zawodowego w Bobowej

opublikowane: 2 gru 2019, 04:33 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 9 gru 2019, 00:20 przez Tomasz Gucwa ]

    Uroczystą Mszą Świętą w bobowskim kościele parafialnym rozpoczęły się 29 listopada br. obchody 120-lecia Szkolnictwa Zawodowego w Bobowej.

To święto Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego, będącego spadkobiercą powstałej
w 1899 roku Krajowej Szkoły Koronkarskiej.

Przybyłych licznie gości: parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego  nauczycieli,  uczniów, emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, przedstawicieli pracodawców, absolwentów i sympatyków szkoły powitał jej dyrektor - Wojciech Szafraniec. Zebrani obejrzeli widowisko, na które złożyły się sceny z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, występ wokalno- instrumentalny szkolnego zespołu „Gagatki”, obejmujący różne okresy historyczne pokaz strojów i fryzur a także z rozmachem stworzone projekcje multimedialne, ukazujące historię szkoły w trzech odsłonach. Tańczono również specjalnie przygotowanego na tą okoliczność poloneza. Miłym akcentem były video pozdrowienia i życzenia dla całej społeczności szkoły, przesłane z okazji jubileuszu przez zespół Pectus z Tomkiem Szczepanikiem - naszym absolwentem.

Ponieważ uroczystość połączona była ze świętem Patrona szkoły- Stanisława Wyspiańskiego, także w tym dniu odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły, co zważywszy na świąteczną atmosferę obchodów, było dla nich dodatkowym przeżyciem.

Uczniom okolicznych szkół podstawowych, biorącym udział w ogłoszonym z okazji jubileuszu konkursie plastycznym, wręczono nagrody i wyróżnienia.

Ciekawym dopełnieniem całości były wystawy ukazujące zawody nauczane niegdyś w tej szkole: hafciarstwo, koronkarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, tkactwo, stolarstwo i galanteria drzewna. Zebrani obejrzeli także wystawy autorskie dwójki absolwentów szkoły: Pani Jadwigi Śliwy- w zakresie haftu i koronek, oraz prace rzeźbiarskie i stolarstwo artystyczne Pana Mateusza Pałubiaka.

Współorganizatorem uroczystości było powstałe w tym roku przy ZSZ Stowarzyszenie Szkolnictwo Zawodowe w Bobowej Wczoraj, Dziś i Jutro, którego staraniem wydano na tą okoliczność broszurę szerzej ukazującą ostatnie 20 lat działalności tej placówki.

Podkreślając rangę i ważną rolę ZSZ w Bobowej dla lokalnego środowiska, w ciepłych słowach do zebranych zwrócili się: poseł na sejm Pani Barbara Bartuś, senator RP Pan Wiktor Durlak, radna sejmiku wojewódzkiego Pani Jadwiga Wójtowicz, przedstawiciele starostwa powiatowego w Gorlicach: Pan Stanisław Kaszyk, Adam Urbanek, Jerzy Nalepka, Krzysztof Flądro, Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza, wicekurator Pani Halina Cimer, przedstawiciel gorlickiego oddziału OHP Pan Piotr Dziedzina oraz przedstawiciel firmy Fakro Pan Piotr Michalik.

Całość zakończono wspólną biesiadą w Domu Weselnym "Bobowianka", która była doskonałą okazją do wspomnień, spotkania nauczycieli z absolwentami, nie kończących się rozmów
i dobrej, wesołej zabawy.

Wszystkim, którzy nas wsparli oraz zechcieli być z nami w tym ważnym dla szkoły dniu składamy serdeczne podziękowania.

                                                                                               opracował: Janusz Średniawa1-10 of 375