Aktualności


Dzień Patrona Szkoły

opublikowane: 26 lis 2020, 14:27 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 26 lis 2020, 14:37 ]

    Dwadzieścia sześć lat temu, 9 czerwca 1994 roku,
 po niemal 95 latach istnienia szkoła nasza otrzymała sztandar oraz nadano jej imię Stanisława Wyspiańskiego. Żyjący w latach 1869-1907 wybitny polski poeta, malarz, dramatopisarz a także reżyser i scenograf teatralny, autor ponadczasowego dramatu „Wesele” został patronem szkoły, która w tamtych czasach znana była z funkcjonujących tutaj kierunków nauczania o charakterze artystycznym, jak chociażby tkactwo, koronkarstwo czy galanteria drzewna.

W 1889 Stanisław Wyspiański w czasie artystycznej podróży po okolicy odwiedził Bobową. Wykonał tu
10 szkiców. Stały się one jedyną pamiątką dawnego wyglądu miasta, bo w tym samym roku strawił miasto trzeci w historii wielki pożar.

Jako dzień Patrona Szkoły wybrano  28 listopada, pamiątkę śmierci wybitnego artysty. Co roku
w okolicach tej daty szkoła nasza w różny sposób obchodzi to jakże ważne święto. Najczęściej w tym dniu odbywa się także uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uczestnicy tych uroczystości,
a często zapraszano tutaj znane w lokalnym i nie tylko środowisku osoby, zawsze podkreślają ich wyjątkowy charakter  oraz  bardzo wysoki poziom artystyczny.. Inscenizacje teatralne, wystawy prac inspirowanych twórczością Wyspiańskiego, występy wokalne, muzyka,  taniec a także wyjątkowe pokazy mody to tylko niektóre z atrakcji towarzyszących tym obchodom. W ubiegłym roku święto to połączono
z bardzo uroczyście obchodzonym 120- leciem istnienia naszej szkoły i szkolnictwa zawodowego
w Bobowej.

          Niestety w bieżącym roku szkolnym nasilająca się pandemia koronawirusa uniemożliwia nam tradycyjne świętowanie tego dnia.

Uczniów klas pierwszych zachęcamy jednak do bliższego zapoznania się z życiem i twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Zachęcamy także do obejrzenia fragmentów bogatego archiwum dokumentującego obchody Dnia Patrona Szkoły w ubiegłych latach.

Mamy nadzieję, że przybliży Wam to niezwykle barwną i bogatą historię naszej placówki
na przestrzeni minionych lat.

Panująca sytuacja nie zwalnia nas od utożsamiania się ze szkołą, od nauki, pracy i zadbania
o własną przyszłość.

Dziś szczególnego znaczenia nabierają słowa żyjącego przecież w bardzo trudnych czasach Patrona naszej szkoły, zawarte w dramacie „Wyzwolenie”:

 

          „Musimy coś zrobić, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo,
                                    co nie zależy od nikogo”.

 

                                                             

                                                                        opracował: Janusz Średniawa

   W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zapraszamy na chwilę wspomnień :)

YouTube Video

YouTube VideoPotrzebna pomoc!!!

opublikowane: 25 lis 2020, 16:25 przez Tomasz Gucwa

Są w życiu sytuacje, które sprawiają, że człowiek zaczyna tracić nadzieję...
Takie zdarzenie spotkało rodzinę mieszkającego w Szalowej ucznia, maturzysty Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej. 18 listopada, w pożarze, poważnemu uszkodzeniu uległ dom, który w chwili obecnej nie nadaje się do zamieszkania. Mieszkającą tam rodzinę takie nieszczęście spotkało już ponad 30 lat temu. Wiele wysiłku i wyrzeczeń kosztowała wtedy odbudowa ich domu. I teraz sytuacja się powtórzyła. Nadchodząca zima to dodatkowa, bardzo niekorzystna okoliczność w tej sytuacji.

Wieść o pożarze nie pozostała bez echa i już 20 listopada na apel dyrektora ZSZ w Bobowej Pana Wojciecha Szafrańca, nauczyciele i pracownicy zebrali kwotę 3000 zł, którą w tym dniu wraz z laptopem oraz farbą od współpracującego ze szkołą Pana Dariusza Walickiego, przekazano poszkodowanym. Zbiórkę środków finansowych prowadzą także uczniowie szkoły, mimo utrudnień wynikających z realizowanego obecnie zdalnego nauczania.

Za kilka dni Mikołaj... 
Nie będzie to radosny czas dla poszkodowanej rodziny, bo jak myśleć o prezentach kiedy w perspektywie kosztowna i pracochłonna odbudowa domu. Każdy jednak w takiej sytuacji może zostać Świętym Mikołajem. Tu liczy się każda złotówka. Nikt z nas nie jest tak biedny, żeby nie mógł się podzielić z potrzebującymi. Solidarność i wspólne zaangażowanie potrafi czynić cuda, a świadomość z serca płynącej pomocy to najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Postarajmy się, aby powrót poszkodowanej rodziny do ciepłego, odbudowanego domu był jak najszybciej możliwy.

Wesprzyj zbiórkę na stronie zrzutka.pl
Opracował: Janusz Średniawa

  
  


Dożywianie

opublikowane: 25 lis 2020, 02:55 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 25 lis 2020, 02:57 ]

Urząd Gminy Tryńcza - Dożywianie dzieci w szkołach
Dyrektor szkoły informuje, że uczniowie Gminy Bobowa, którzy korzystają z posiłków w szkole
w ramach  programu "Posiłek w szkole i w domu", proszeni są o odbiór paczek żywnosciowych
w stołówce Szkoły Podstawowej w Bobowej
w dniu 30.11.2020r. (tj.poniedziałek) 
w godzinach od 12:00 do 14:30.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

opublikowane: 25 lis 2020, 01:05 przez Sekretariat Sekretariat

Nicoin – Recenzja sprayu na rzucanie palenia | Prohelvetia.pl

     Dzień Rzucania Palenia co roku obchodzony jest w miesiącu listopadzie.

Jest to dobra okazja aby zastanowić się jak poprawić swoje zdrowie. Każdy wie, że palenie szkodzi. W ciągu roku z powodu palenia papierosów umierają miliony ludzi na świecie. Palenie papierosów jest zagrożeniem dla każdego niezależnie od wieku, płci, rasy, czy pochodzenia. Nałóg ten przyczynia się do wielu chorób, śmierci, zubożenia rodzin. Nikotyna która jest zawarta w dymie papierosowym dostaje się do krwi  i wywiera negatywny wpływ na organizm palacza. Poza nikotyną dym tytoniowy zawiera wiele innych szkodliwych rakotwórczych substancji chemicznych. Dla niektórych ta informacja wystarcza żeby nigdy nie spróbować papierosów, natomiast inni wpadają w mechanizm uzależnienia od tytoniu. Warto zapamiętać, że w dymie tytoniowym występuje ponad 4 tysiące związków chemicznych, a 40 z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze.

Na co narażają się palacze?

Palacze są szczególnie narażeni na takie choroby jak: rak płuc, rak języka, krtani, przełyku, jamy ustnej, zawał mięśnia sercowego, rak nerki, wrzody żołądka, choroby oczu, upośledzenie płodności i wiele innych.

Bierne palenie – co to jest?

Wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę przebywającą w tym samym pomieszczeniu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia ponieważ boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez palaczy.

E – papierosy

W Polsce Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że  e –papierosy są zagrożeniem, zwłaszcza dla młodych ludzi. Ministerstwo informuje, że palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny.

W  e-papierosach znajduje się glikol propylenowy oraz gliceryna. Substancje te po podgrzaniu hamują rozwój komórek. Naukowcy zwracają też uwagę na szkodliwość substancji zapachowych, które są obecne w aerozolach e-papierosów . Zawiera je większość tak zwanych liquidów cieczy stosowanych w tych urządzeniach.

Warto rzucić palenie!

Nigdy nie jest za późno by rzucić palenie.

Rzucenie palenia zawsze się opłaca.

·        20 minut po rzuceniu – spada tempo bicia serca,

·        8 godzin  po rzuceniu palenia – poprawia się funkcjonowanie  płuc, spada ryzyko zawału,

·        Od 1 miesiąca do 9 miesięcy po rzuceniu palenia – zmniejsza się kaszel i zanika brak tchu,

·        Rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko zachorowania na choroby serca.

Dlatego zachęcamy wszystkich palących do rzucania palenia oprócz  poprawy zdrowia co jest najważniejsze, poprawią się również wasze finanse.


Wybierz zdrowy styl życia wolny od dymu tytoniowego!!!Spoczywaj w pokoju...

opublikowane: 13 lis 2020, 04:42 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 13 lis 2020, 05:25 przez Tomasz Gucwa ]

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 12 listopada, w wieku 54 lat zmarł nasz Kolega  

 Śp. Marek Kwarciński

 Zmarły był w latach 1987-2004 nauczycielem praktycznej nauki zawodu w naszej szkole na kierunkach  stolarstwo oraz meblarstwo. Był absolwentem funkcjonującego kiedyś w tej placówce Technikum Technologii Drewna. Powrócił tu jako nauczyciel, rozwijał swoje pasje zawodowe, przekazywał nauczanej młodzieży wiedzę i umiejętności praktyczne aż do końca funkcjonowania warsztatów szkolnych. W ostatnich latach zawodowo również związany był z rzemiosłem drzewnym.  Rodzinie zmarłego składamy serdeczne wyrazy współczucia.

 

      Marku, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci,
spoczywaj w pokoju...

 

 

        Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych   
im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej

 

 

Ostatnie pożegnanie...

opublikowane: 12 lis 2020, 05:02 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 13 lis 2020, 04:31 ]

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 10 listopada, w wieku 68 lat 
zmarł nasz Kolega   
Śp. Leszek Damian
Zmarły był w latach 1971-2000 nauczycielem praktycznej nauki zawodu 
w naszej szkole na kierunkach galanteria drzewna, stolarstwo oraz meblarstwo.Przez dwa lata pełnił także funkcję kierownika warsztatów szkolnych. Jako absolwent Liceum Plastycznego w Tarnowie dał się poznać, jako człowiek o wielu zdolnościach i pasjach artystycznych, które przez wiele lat przekazywał nauczanej młodzieży, projektując i tworząc ciekawe i niepowtarzalne wyroby z drewna.
W wielu okolicznych kościołach można spotkać wykonane przez Niego techniką rzeźbienia stacje Drogi Krzyżowej. W bobowskim kościele parafialnym znajduje się również namalowany przez Leszka obraz „Jezu ufam Tobie”. Rodzinie zmarłego składamy serdeczne kondolencje.

      Leszku, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci,
spoczywaj w pokoju...

 

        Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych

                   im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej

102 rocznica Odzyskania Niepodległości

opublikowane: 11 lis 2020, 05:50 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 12 lis 2020, 05:24 przez Sekretariat Sekretariat ]

"Z szacunkiem
rozwiń flagę
biało-czerwoną
niech błyszczy
na tle błękitu nieba
niech łopoce na wietrze
jak skrzydła Orła
                                                                            zerwanego do lotu"

102 rocznica odzyskanie przez Polskę niepodległości.

„O dar, jakim jest wolność, należy dbać każdego dnia”

 

     11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach podporządkowania obcym mocarstwom, Polacy znowu byli wolni, odzyskali swoją tożsamość, narodową dumę
i prawo stanowienia o własnym losie. W tym wyjątkowym dniu, bliskim sercu każdego z nas, pragniemy oddać hołd pamięci wielkich Polaków, w tym żołnierzy którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym, niepodległym i suwerennym kraju.

Wolność nigdy nie jest darem, który jakikolwiek naród otrzymuje raz na zawsze. Trzeba o ten dar dbać każdego dnia, zwłaszcza w tak niespokojnych czasach, w jakich przyszło nam żyć.

     Choć ze względu na pandemię i towarzyszące jej ograniczenia tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą inne niż zwykle i większość z nas pozostanie w domach, zachęcamy wszystkich do ważnej refleksji, że wolna i suwerenna Polska, marzenie naszych przodków,
jest współudziałem naszego pokolenia. Jest to wielkie zobowiązanie i powód do dumy.

Jednocześnie pomyślmy co każdy z nas może ofiarować dziś swojej ojczyźnie i jak przyczynić się do jej bezpieczeństwa, rozwoju i dobrego bytu..

 

                                                                                                red. J. Średniawa

Szkoła do hymnu!!!

opublikowane: 10 lis 2020, 01:17 przez Renata Pękala   [ zaktualizowane 11 lis 2020, 14:06 ]

 Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych
w Bobowej im. Stanisława Wyspiańskiego wspólnie z nauczycielami wzięli udział
w projekcie "Szkoła do hymnu". W tym roku
ze względu na pandemię hymn zaśpiewano online, przy wykorzystaniu platformy zdalnej edukacji🇵🇱🇵🇱🇵🇱

YouTube Video


Zawieszenie zajęć w szkole do 29 listopada 2020 r.

opublikowane: 6 lis 2020, 03:08 przez Alicja Iwańska

Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Bobowej informuje, że do 29 listopada 2020 r. zostało przedłużone zawieszenie zajęć stacjonarnych.

1.     Zajęcia przedmiotów ogólnych i przedmiotów zawodowych są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na platformie edukacyjnej CLASSROOM w formie wideokonferencji w module Meet.

2.     Dla uczniów klasy IV aT, którzy przystępują do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2021 zajęcia praktyczne będą zorganizowane na terenie szkoły (środa).

3.     Dla uczniów klasy IV aT, którzy przystępują do egzaminu maturalnego w maju 2021 roku w szkole będą zorganizowane konsultacje maturalne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu maturalnego. Terminy konsultacji ustalą prowadzący nauczyciele.

4.     W dalszym ciągu pozostają zawieszone praktyki zawodowe dla klasy II aT.

5.     Uczniowie branżowej szkoły I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.

6.     W przypadku uczniów, którzy nie maja możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły umożliwia realizację tych zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły (po wcześniejszym ustaleniu).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

opublikowane: 29 paź 2020, 01:34 przez Sekretariat Sekretariat   [ zaktualizowane 29 paź 2020, 02:37 ]


I.    OTRZYMALIŚMY  WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH

     „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” 

na lata 2016-2020

Priorytet 3: rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

 

 Cel główny:

              Uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

 

 Cele szczegółowe: 

1.       Zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek;

2.      Wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych;

3.      Rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznymi.

                                  

II.   PRZEPROWADZENIE  ANKIETY  CZYTELNICZEJ  WŚRÓD UCZNIÓW, RODZICÓW
I NAUCZYCIELI


III.  PODSUMOWANIE  WYNIKÓW  ANKIETY – UTWORZENIE LISTY  KSIĄŻEK   ZGODNIE Z WYBORAMI  CZYTELNICZYMI


IV.  LIST OTWARTY DO RODZICÓW – WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ MŁODEGO CZŁOWIEKA   


V.   WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ PEDAGOGICZNĄ W GORLICACH ORAZ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ
W BOBOWEJ

 


Drodzy Rodzice

w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach skierowali do Państwa list otwarty.
Zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z jego treścią.

Biblioteka szkolna

 

 

„Wpływ czytania na rozwój młodego człowieka”
– list otwarty do Rodziców od pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach

Szanowni Państwo,

jeśli Wasze dzieci regularnie czytają książki, nie musicie czytać tego listu. Wiecie już  wszystko co napisano poniżej! Jeśli natomiast nie lubią czytać, poświęćcie 5 minut na przeczytanie tego tekstu, może któryś z wymienionych argumentów do nich przemówi?

Czytanie to umiejętność, a jedyny sposób by ją zdobyć to właśnie czytanie. Oto kilka powodów, dla których warto czytać i zachęcać dzieci do sięgnięcia po książkę:

Czytanie to klucz do sukcesu. To brzmi jak banał, ale to prawda. Pomaga w karierze, otwiera drogę do dalszej edukacji, samokształcenia, które jest niezbędne w dzisiejszych czasach. Sprawia, że stajecie się bardziej interesującymi, kreatywnymi i świadomymi ludźmi. Osoby, które potrafią czytać trudne teksty mają przewagę nad innymi w erze informacji. Umiejętność czytania skomplikowanych tekstów może np. uchronić przed podpisaniem niekorzystnej umowy, manipulacjami medialnymi, pomaga troszczyć się o zdrowie (etykiety produktów). Czytanie chroni przed wyzyskiem. Trzeba znać swoje prawa. Im więcej wiemy, tym mniejszą przewagę nad nami mają inni. Ludzie sukcesu czytają i zachęcają do tego innych.

Czytanie sprawia, że stajemy się bardziej atrakcyjnymi ludźmi. To nie żart! Badania wykazują, że szeroko rozumiana inteligencja jest drugim po wyglądzie czynnikiem decydującym o atrakcyjności w oczach innych.

Czytanie to szacunek do siebie i do innych. Ludzie oczytani są bardziej pewni siebie, mają wyższą samoocenę. Lepiej się wypowiadają i argumentują swoje racje. Czytanie daje podstawę do  krytycznej analizy świata, poszerza horyzonty. Wiesz więcej, więc możesz ocenić, kto ma rację i  jak powinno się postępować.

Czytanie pozwala lepiej poznać i zrozumieć kim jesteś. Czytanie to nie tylko poznanie losów fikcyjnych bohaterów, lecz także spojrzenie w głąb siebie. Wejście w „cudze buty” pozwala na  przeżywanie sytuacji, które nie były naszym udziałem. Czytanie czyni człowieka wrażliwszym. Umiejętność odniesienia danej sytuacji do przykładów z literatury rozwija empatię, czyli zdolność do rozumienia innych.

Czytanie usprawnia pracę mózgu. Czytanie to siłownia dla mózgu. Funkcjonowanie mózgu przypomina funkcjonowanie mięśni. Czytanie angażuje mózg znacznie bardziej niż oglądanie obrazów. Poprawia pamięć, koncentrację, rozwija wyobraźnię.

Czytanie rozwija, wzbogaca słownictwo. Zdarza się, że czasami brakuje słów aby wyrazić to co się czuje. Nadużywamy wyrażeń typu „no wiesz…”, „no więc…”, „fajnie”, „po prostu”. Czytanie pozwala nie tylko poznać nowe słowa, ale też uczy jak płynnie ich używać. Osobie elokwentnej łatwiej jest funkcjonować w społeczeństwie.

Czytanie obniża poziom stresu. Wg badań, czytanie przez kilkanaście minut dziennie obniża poziom stresu. Ludzie, którzy czytają są szczęśliwsi. Mają swój świat, przemyślenia. Odpowiednio dobrane książki mogą pomóc osobom mającym problemy psychiczne i zdrowotne (biblioterapia).

„Nie mam czasu na czytanie” to najczęstszy argument osób, które nie czytają książek. Szkoła, praca, zajęcia dodatkowe, trochę rozrywki i… dzień minął. Warto czytać, tylko  kiedy???

Czytanie zajmuje znacznie mniej czasu, niż nam się wydaje. Obliczono, że jeżeli przeciętna książka liczy ok. 300 stron, to do jej przeczytania potrzeba średnio 6-8 godzin. Czytając 30 minut dziennie, miesięcznie możemy skończyć dwie książki. Jak wygospodarować 30 minut dziennie? Na początek można:

Ograniczyć korzystanie z „pożeraczy czasu” (komunikatorów, mediów społecznościowych)

Stworzyć nawyk. Można np. spróbować czytać 30 minut przed snem. Naukowcy stwierdzili,  że godzinę przed zaśnięciem powinno się ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło (monitory komputerów, ekrany telewizorów i telefonów).

Wykorzystać momenty. Książki (w wersji papierowej lub elektronicznej) można czytać w  różnych sytuacjach, np. jadąc autobusem, samochodem, czekając na wizytę u lekarza…

Najważniejsza wskazówka! Czytajmy dla przyjemności! Nie zamęczajmy się książkami, na które nie mamy ochoty (z wyjątkiem lektur i literatury, którą po prostu trzeba znać). W  życiu musimy robić rzeczy, na które nie mamy ochoty, np. wstawać rano do pracy, chociaż wolelibyśmy sobie jeszcze pospać. Tak samo traktujmy książki-niektóre z nich trzeba znać, a dla przyjemności czytać inne…Jeśli po 30 minutach czytania z ulgą gasimy światło, to  znaczy, że wybór nie był udany. Dobra książka wciąga.

Życzymy wielu pięknych chwil z książką.

 

Z wyrazami szacunku

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach

 

Informujemy, że Biblioteka Pedagogiczna w Gorlicach zaprasza do  korzystania ze swoich zasobów bibliotecznych. Ciekawe pozycje i nowości biblioteczne zarówno dla uczniów, rodziców jak 
i nauczycieli znajdują się na stronie szkoły w zakładce Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

 

1-10 of 418